Utbilda dig inom ledarskap

Är du en naturlig ledare och vill utveckla den sidan mer? Riktar sig dina framtidsplaner mot någon form av verksamhetsledande roll? Då kan Svenska Managementgruppen – Mgruppen – och deras utbildning Executive MBA vara något för dig. Denna utbildning består av tre olika program som leder fram till diplomeringen som executive mba, något som hjälpt många i både sin yrkesverksamma och personliga utveckling. Programmen är forskningsbaserade masterprogram, utvecklade under många år, så du studerar hos en väldigt erfaren grupp. Under utbildningens gång får du verktyg för att leda din egen eller andras verksamheter och du skapar värdefulla nätverk som kan utgöra en positiv stöttning när du ger dig ut i det professionella yrkeslivet. Utbildningen till Executive MBA har en stor styrka i att allt du lär dig har en stark verklighetsförankring och din kunskap går lätt att applicera i just din vardag.

Många anser sig vara någon typ av ledare men det innebär tyvärr inte att man nödvändigtvis är en bra ledare. Det krävs mycket för att bli en skicklig och framgångsrik ledare, som är omtyckt och samtidigt effektiv; som klarar av att ta svåra beslut men samtidigt är inkännande. Här kan Mgruppen hjälpa dig att utveckla din personliga ledarskapsstil och bli en betydelsefull verksamhetsledare. Utbildningen har ett flexibelt upplägg och är tänkt att kunna kombineras med både arbetsliv och fritid. Detta underlättar mycket om du har andra åtaganden vid sidan om, om du vill utbilda dig samtidigt som du arbetar med annat, eller om du har familj. Tveka därför inte att söka när du känner att tiden är rätt och du vill ta ytterligare ett steg i karriären.

consulting