Vägar att gå efter avslutad utbildning

För en del är det enkelt att gå från att ha pluggat och tagit examen till att börja jobba. En del utbildningar ger enklare jobb än vad andra gör. Ibland kan det vara svårt att veta vilka alternativ det finns efter examen för att få ett jobb. Att arbeta på ett bemanningsföretag kan vara en väg att gå. Ett bemanningsföretag arbetar med att hjälpa olika företag att få rätt kompetens på rätt plats. Det finns ett bemanningsföretag i Göteborg som fokuserar på talanger i början av karriären. De hyr ut personal till olika företag som behöver bra och kompetens personal. När du arbetar på ett bemanningsföretag är du konsult som hjälper företag en begränsad tid. Att arbeta som konsult brukar ses som en snabb väg in på arbetsmarknaden. Genom att jobben är tidsbestämda hinner du på kort tid testa på olika arbetsuppgifter och att arbeta i olika företagsmiljöer. Du kan bygga ett bra CV genom att börja arbeta på ett bemanningsföretag. I många fall hamnar du på ett företag där du gör ett så pass bra jobb ifrån dig att du blir direktanställd av det företaget, vilket är positivt. På detta sätt bygger du också upp ett bra kontaktnät genom att du träffar så många nya människor genom de olika projekten. Att vara anställd av ett bemanningsföretag och ett vanligt företag skiljer sig inte i vilka rättigheter du har som anställd.

Testa olika tekniker när du ska söka jobb

När du ska söka jobb efter avslutad utbildning är det bra att tänka på att inte hamna i ett ekorrhjul där du försöker med samma tillvägagångssätt varje gång du ska söka jobb. Försök att testa nya vägar. Olika branscher kräver nämligen olika metoder när det kommer till att få ett jobb. En del uppskattar att du kommer till kontoret och knackar på medan det inte riktigt går hem hos andra. Om du sökt flera jobb och inte fått napp på ett enda, då är det dags att byta teknik. Kanske cv:t också behöver skrivas om. Det kan vara väldigt tufft att vara arbetssökande så ett tips är att börja redan innan du tar examen och sedan är det bra att ha tålamod, ibland tar det lite tid. Något annat du ska ta med dig är att du förmodligen inte landar i drömjobbet direkt utan du kan behöva jobba dig upp för att ta dig dit. Sedan under resans gång kanske drömjobbet ändras.

consulting