Studieteknik och planering

För många blir det en chock att gå från gymnasiet till universitetet, då man plötsligt har fullt ansvar för att planera och fullfölja sina studier. För att man inte ska överväldigas av all kurslitteratur att läsa och alla studiefrågor att studera in, är det mycket viktigt att man planerar sina studier. Det värsta man kan göra är att tänka ”det hinner jag senare”, och skjuta upp studierna. Då kommer man att sitta dagen innan ett seminarium eller en föreläsning utan att ha någon chans att hinna läsa ikapp. Utefter ens schema bör man därför planera in och avsätta tid för studier, så att man håller sig à jour.

När man lägger upp sin planering gäller det att vara realistisk, och ge sig själv tid för paus och vila. Det är till exempel inte en bra idé att lägga in fyra eller fem timmars studietid i sträck – i verkligheten kommer man med största sannolikhet inte att studera effektivt under den tiden i alla fall, utan riskerar att distraheras av annat. Då är det bättre att lägga in en eller två timmar i taget, och därefter planera in en paus på en halvtimme för att göra annat. Om du letar efter något som du kan underhålla dig med i pausen ska du gå in på Fyndiq och Black Friday. På Fyndiq hittar du nämligen massor med roliga och praktiska prylar till låga priser, och på Black-Friday kan du få dem till ett ännu bättre pris, eftersom det där finns rabattkoder till Fyndiq och mängder av andra webbutiker. En student behöver ju alltid spara pengar, så det är en sida som alla studenter bör lägga på minnet.

consulting