Psykisk ohälsa i skolan

Prov i naturkunskap på måndag, glosor till på fredag och så ska novellen in imorgon. Stress och psykisk ohälsa är något som blir allt vanligare i vårt svenska samhälle och det klättrar sig allt längre ner i åldersgrupperna. Det är ofta någonting man inte pratar om så mycket och det resulterar i att psykiska åkommor ofta är undervärderade. Precis som att man inte kan spela fotboll med ett brutet ben, så kan man inte plugga matte om man lider av depression. Psykisk ohälsa leder till lägre prestationer i skolan.

Stress, mobbning och utanförskap kan ge upphov till depressioner eller längre perioder av orkeslöshet och nedstämdhet. Därför är det viktigt att ta hand om sig själv i tid och att vara uppmärksam på om någon i ens närhet inte mår bra. Det finns alltid vuxna på skolan du kan vända dig till om du inte mår bra själv, eller om du märker att någon du känner inte mår bra. Kuratorer och sjuksköterskor finns ofta på plats varje dag. De och dina lärare har tystnadsplikt, så var inte rädd att vända dig till dem. Ta hand om dig själv – och andra!

consulting